Easy Access, czyli trybuny piłkarskie dostępne dla wszystkich!

Szacowany czas odczytu 3 min read

Dla większości osób wejście na trybuny piłkarskie nie stanowi najmniejszego wyzwania – co jednak mają powiedzieć ci, którzy poruszają się na wózku inwalidzkim czy też o kulach? Jakiś czas temu uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami w meczach piłi nożnej było praktycznie niemożliwe, jednak w tym momencie jest to wyłącznie relikt przeszłości. O strefach Easy Access i innych udogodnieniach na stadionach opowiadamy w artykule.

Czym są strefy Easy Access?

Niewielu z nas zastanawia się nad tym, z jakimi utrudnieniami borykają się na co dzień osoby niepełnosprawne – wysokie krawężniki, brak specjalnie oznakowanych ścieżek czy też poręczy ułatwiających poruszanie się to tylko kilka z nich. Z roku na rok wprowadzane są jednak liczne udogodnienia infrastruktury, które obecne są nie tylko w miejscach publicznych, lecz także w obiektach sportowych.

Polski Związek Piłki Nożnej wraz z Federacją Kibiców Niepełnosprawnych, która zrzesza lokalne kluby piłkarskie, wprowadził strefy Easy Access na największych stadionach w Polsce. Są to specjalne miejsca na trybunach, które dedykowane są osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Do niedawna były to sektory przystosowane wyłącznie do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, jednak współcześnie korzystają z nich także kibice z dysfunkcją wzroku i słuchu czy też z niepełnosprawnością intelektualną.

Easy Access to nie tylko łatwiejszy dostęp do miejsc na trybunach, lecz także niższe ceny biletów na mecze piłkarskie. Dzięki temu niepełnosprawni kibice mogą ze swobodą uczestniczyć w meczach piłki nożnej, bez obaw o jakiekolwiek przeszkody – zarówno ruchowe, jak i finansowe.

Co znajduje się w strefach Easy Access?

Strefy Easy Access ułatwiają dostęp do trybun osobom ze wszystkimi niepełnosprawnościami. W sektorach znajdują się specjalne miejsca dedykowane inwalidom poruszającym się na wózkach, o kulach czy wspomagającym się chodzikami. Co istotne – Polska, jako jeden z pierwszych krajów w Europie, rozszerzyła dostępność stref uwzględniając osoby ze wszystkimi niepełnosprawnościami – nie tylko ruchowymi. Konsekwencją tych działań jest przede wszystkim zwiększenie puli biletów dla ludzi borykających się z różnymi dysfunkcjami, m.in. wzroku, słuchu czy z niepełnosprawnością intelektualną. Dodatkowym wsparciem dla kibiców jest audiodeskrypcja dostępna podczas wszystkich meczów reprezentacji rozgrywanych na terenie kraju.

Rola stref Easy Access w polskim środowisku kibiców piłki nożnej

Strefy Easy Acces to zdecydowanie coś więcej niż praktyczne rozwiązanie czy udogodnienie infrastrukturalne. Ich wprowadzenie miało na celu m.in. zachęcenie kibiców niepełnosprawnych do wyjścia z domu i aktywnego uczestnictwa w meczach piłkarskich.

Oglądanie rozgrywek sportowych na żywo to okazja nie tylko do aktywnego kibicowania pełnego emocji, lecz także do uczestnictwa w życiu społecznym. Obecność stref Easy Access na stadionach podkreśla rolę osób niepełnosprawnych wśród polskich kibiców. Jest to sposób na przeciwdziałanie wciąż istniejącej dyskryminacji i podkreślenie równości panującej w środowisku piłkarskim.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Warto zobaczyć:

+ Nie ma żadnych komentarzy

Dodaj swój