Tradycje Bożego Narodzenia – dlaczego dzielimy się opłatkami

Szacowany czas odczytu 2 min read

Zdecydowana większość z nas nie może sobie wyobrazić Wigilii Bożego Narodzenia bez łamania się opłatkami. Ten biały, cienki kawałek chleba ma ogromną symbolikę, bowiem chleb jest przecież jednym z głównych symboli dobrobytu i szczęścia. Taka tradycja powstała dawno temu, bowiem już w początkowych latach naszej ery, gdzie stała się symbolem duchowej komunii. Z upływem czasu zaczęto opłatki zabierać do domów, dla osób jakie z różnych powodów nie mogły uczestniczyć we mszy, aby stać się w pewnym momencie jednym z ważniejszych symboli Bożego Narodzenia.

Jak okazuje się obecnie praktykowanych nie tylko w Polsce, lecz również chociażby w Czechach, na Słowacji i we Włoszech. Tradycyjne opłatki mają postać bardzo cienkich płatków z chleba. Najczęściej posiadają biały kolor, ale są w sprzedaży także kolorowe wersje, wypiekane dla bydła. W naszej tradycji jest nakazane, aby na wigilię łamać się białym opłatkiem, i to takie właśnie pojawiają się najczęściej na stołach wigilijnych. Opłatki na święta robi się jedynie z wody i białej mąki, bez żadnych dodatków.

Z dobrze wymieszanej masy formowane są cieniutkie płatki, które następnie są wypiekane w piecu przez kilka minut, a później docinane oraz pakowane. Produkcja opłatków jest wykonywana przez okres całego roku, ale największe jej spiętrzenie jest w okresie między wrześniem a grudniem. Normalne opłatki kupić można w praktycznie każdym sklepie, a jeżeli ktoś będzie potrzebował poświęconego, to musi się po nie wybrać do któregoś z kościołów.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Warto zobaczyć:

+ Nie ma żadnych komentarzy

Dodaj swój