Jak jest wykonywane energetyczne świadectwo

Szacowany czas odczytu 2 min read

Jednym z ważniejszych dokumentów, jakie muszą posiadać właściciele wielu mieszkań i domów, jest Świadectwo energetyczne. Dokument ten ma przede wszystkim na celu poinformować, jak dużo potrzebne będzie do jego codziennej eksploatacji i ogrzewania. A to różnić się może bardzo w zależności od wielkości obiektu, jego wyposażenia i stanu technicznego.

Zrobienie takiego świadectwa pozwoli na przykład kupującym czy wynajmującym ustalić, na jakie koszty muszą się nastawiać i jakich inwestycji będą potrzebować. Takie świadectwo może być wykonane jedynie przez upoważnioną osobę, posiadającą konieczne umiejętności i doświadczenie. Jeśli będzie chodziło o koszty, to wcale one nie są jakoś specjalnie wygórowane. Za niewielkie mieszkanie albo garaż w zupełności powinna wystarczyć suma około 300 złotych, w przypadku dużych budynków będzie ona kilkukrotnie większa.

Przepisy dokładnie określają, które z informacji mają zawierać prawidłowo wykonane Świadectwa energetyczne. W dokumentach tych znaleźć się więc musi frontowe zdjęcie obiektu, szczegółowy plan z wymiarami poszczególnych pomieszczeń, oraz informacja o budowie stropów i ścian. Uwzględnić też należy technologię ogrzewania wnętrza, jak też podgrzewanie ciepłej wody. Ważnym elementem także będą obliczenia zrobione przez osobę która taki certyfikat ma przygotować, do jakich bierze się otrzymane dane. Tego typu certyfikat po wykonaniu jest ważny przez okres dziesięciu lat, lecz jeśli wykona się w międzyczasie się jakieś przeróbki, to należy go zrobić jeszcze raz.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Warto zobaczyć:

+ Nie ma żadnych komentarzy

Dodaj swój