Funkcja oraz rodzaje wykorzystywanych sprężarek

Szacowany czas odczytu 3 min read

Istnieje specyficzny rodzaj sprężarek, zwanych ekshaustorami. Ich najważniejszą cechą jest wartość ciśnienia ssawnego oraz tłocznego. Przy wlocie panuje niezmiernie niskie ciśnienie, o wiele mniejsze od atmosferycznego. Tudzież w okolicy wyjścia ze zbiornika jest ono niedużo wyższe. Ciśnienie tłoczne stanowi jedno z podstawowych kryteriów podziału ssaw. Wiele sprzętów opracuje przy nacisku zbliżonym do atmosferycznego. Ale co poniektóre pompy wymagają tak zwanej próżni wstępnej. Znaczącym parametrem jest wydajność. Informuje, jaką objętość gazu sprężarka potrafi usunąć w określonym czasie. Przy zakupie powinniśmy też zwrócić uwagę na szybkość pompowania medium. Wszystkie te przymiotniki będą decydować o przyszłym zastosowaniu pompy.

Sprzęty dzielimy na cztery główne kategorie. Pierwsza z nich to ekshaustory rotacyjne. Wyróżniamy tu wersję molekularną oraz wyporową. Przykładem machiny kondensacyjnej jest skraplacz bądź też kriopompa. Ssawy pułapkowe obejmują pompy jonowe, sublimacyjne oraz absorpcyjne. Ostatnia grupa dzieli się na ekshaustory dyfuzyjne oraz strumieniowe. Obfity wybór produktów świadczy o ich obszernym zastosowaniu w przemyśle, nauce i życiu codziennym – wobec tego sprawdź filtry sprężonego powietrza. Istnieje mnóstwo rozwiązań technicznych w sprężarkach. Wobec tego możemy rozróżnić tak dużo ich rodzajów. W przemyśle niejednokrotnie występują maszyny wyporowe.

Kluczowym szczegółem bodowy jest szczelny cylinder i poruszający się tłok. Specjalny wał wprawia w ruch cały układ. Odsunięcie tłoka powoduje zassanie gazu do zamkniętego zbiornika. Dodatkowym etapem jest kompresja medium. Przesuwając się do przodu, szczegół tłoczny zmniejsza pojemność czynnika. W wyniku tego procesu narasta gęstość gazu, inaczej także jego ciśnienie. W o wiele bardziej złożonych konstrukcjach do sprężania użytkuje się obie ściany tłoka. Stąd jesteśmy w stanie rozróżnić maszyny o pracy jedno bądź też dwustronnej. Sprężarka wyporowa ma prawo mieć rozmaitą budowę.

W wypadku urządzeń śrubowych, rolę tłoka pełnią wyjątkowe wirniki. Są to idealnie zaadaptowane do siebie śruby. Wprawione w ruch, są w stanie nadzwyczaj łagodnie sprężyć dowolny gaz. Tudzież w sprężarkach tłokowych mamy do czynienia z stereotypową formą tłoka. W większości wypadków maszyny śrubowe są znacznie mniejsze, oraz znajdują zastosowanie w laboratorium. Wersja tłokowa pojawia się w gabinetach medycznych oraz przemyśle. Ciekawym przykładem sprężarki jest struktura spiralna. W pojemniku odnajdują się dwie spirale. Jedna z nich zostaje wprawiona w ruch, przyczyniając się do sprężania gazu.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Warto zobaczyć:

+ Nie ma żadnych komentarzy

Dodaj swój