Niestety w psychologii psa nie możemy mówić o jego samodzielnym myśleniu, a dzieje się tak, wobec tego, że większość czynności pieska opiera się głównie na instynktach. Wiele zachować pieska, jakie jesteśmy w stanie obserwować, na co dzień wywodzi się z jego dzikiej przeszłości. Zachowaniami tymi są na przykład: kopanie w ziemi, zagrzebywanie własnych odchodów oraz kręcenie się w kółko. Psie popędy sprawiają, ze wie on jak zachować się w danej sytuacji, jednakże posłuszeństwo czworonoga wobec człowieka zależy w głównej mierze od polecenia, jakie pozostanie mu wydane.
Każdy pies, jaki uczony jest od okresu szczenięcego wie, że właściwe wykonanie polecenia wydanego mu przez właściciela zagwarantuje mu nagrodę, w formie cukierka czy również pieszczoty. Właściwą opcją jest też dobra karma, która może służyć jako nagroda – więcej sprawdzisz na premium sucha karma dla psa. Pies w okresie, kiedy tak właściwie żył na wolności, zawsze żył w grupie, w której to panowała wiarygodna hierarchia.
Taka hierarchia pośród czworonogów istnieje do dziś, wskutek tego mimo faktu, iż pies został udomowiony, a także pozbawiony swoich oczywistych towarzyszy, można ogłosić, że dla niego sforą zastępczą jest towarzystwo ludzi, jacy mieszkają z nim w jednym domu. Z tego również względu każdy udomowiony pies niezmiernie ekspresowo przyzwyczaja się do osoby, jaka jest jego właścicielem, lub ewentualnie także, która zazwyczaj przebywa w mieszkaniu. Taką osobę twierdzi on za najważniejszą w grupie i zawsze jest jej posłuszny.
Z kolei pies innych domowników traktuje przeważnie na równi z sobą, a czasami nawet próbuje wybić się w hierarchii ponad nich, wobec tego zdarza się, że nie zawsze spełnia wydane mu przez nich polecenia, a czasami wyraźnie kompletnie ich ignoruje. W hierarchii z dziećmi, pies uważa, że znajduje się ponad nimi, ponieważ twierdzi je za osoby słabe, którym wciąż potrzebna jest opieka. Z tego również względu czuje się za nich odpowiedzialny oraz chroni je przed trudnościami.